Iwona Demko: Prostytucja dotyczy każdej kobiety

Iwona Demko, fot. Karol Węglewski.

Wczoraj (piątek, 6 marca) w legnickiej Galerii Sztuki odbył się wernisaż wystawy Iwony Demko. Anioły.net to projekt mówiący o prostytucji. Artystka poprzez sztukę komentuje społeczne aspekty zjawiska.

Demko w 2011 roku napisała doktorat o kulcie waginy. Jej feministyczne badania biorą się głównie z zainteresowania własną kobiecością. Pracy towarzyszyła rzeźba nazwana Świątynia Waginy.

– Świątynia Waginy zachęcała do afirmacji kobiecości, dodawała sił. Tym razem po zakończeniu projektu czułam się jak przejechana przez czołg – opowiada Iwona Demko.

Artystka chciała przyjrzeć się stereotypom, które dotyczą prostytucji, ponieważ zawsze wydawało jej się podejrzane społeczne przekonanie, że prostytuują się kobiety, które lubią seks, z własnego wyboru i dla korzyści materialnych.

– Postanowiłam sprawdzić, na ile prawdziwe są te obiegowe opinie. Bodziec pojawił się kilka lata temu, gdy w Bystrzycy Kłodzkiej przygotowywałam jedną ze swoich realizacji w przestrzeni miejskiej. Pracowałam przy pręgierzu, przy którym w XVI w. wychłostano dwie prostytutki. Właśnie wtedy postanowiłam sprawdzić, jak dziś wygląda kwestia stygmatyzacji kobiet zajmujących się prostytucją – mówi artystka.

Anioły.net to projekt będący częścią postępowania habilitacyjnego Iwony Demko. Artystka założyła, że nie chce go tworzyć sama, ale zaprosi do współpracy inne osoby. Są to kobiety, które nigdy nie miały związku z prostytucją, mężczyźni oraz dziewczyny i kobiety, które pracują lub pracowały w seksbiznesie.

– Wyodrębniłam te trzy grupy, ponieważ chciałam, aby każda z nich wykonała w projekcie inne zadanie – wyjaśnia Iwona Demko. – Projekt okazał się trudny. Trafiłam na ścianę oporu i lęku. Prosiłam o to, aby zainteresowane osoby spróbowały na chwilę obniżyć swój status społeczny i zidentyfikowały się z prostytutkami wchodząc w określone przeze mnie role. Okazało się, że dotykam jakiegoś tabu, którego nie chcą przekroczyć nawet moi koledzy artyści.

Mimo trudności znalazły się jednak osoby zainteresowane projektem. Podsumowaniem pracy z nimi jest wystawa Anioły.net, którą w Legnicy można oglądać do 5 kwietnia. W dwóch salach legnickiej galerii zobaczyć można m.in. jak wygląda prostytucja z męskiego punktu widzenia, o co proszą najczęściej bywalcy agencji towarzyskich i co o prostytucji myślą kobiety trudniące się tym procederem.

– Wystawa poświęcona jest roli, statusowi i pozycji społecznej kobiet. Jest to przykład sztuki krytycznej, artystka prezentuje nieobojętny stosunek do świata, ludzi i otaczających ją zjawisk społecznych – mówi Zbigniew Kraska, dyrektor legnickiej Galerii Sztuki.

Dopełnieniem projektu Anioły.net jest katalog. Album prezentuje zdjęcia kobiet niezwiązanych z prostytucją, które na potrzeby projektu wykonały rodzaj erotycznego selfie inspirowanego fotosami z portali erotycznych. Fotografie zestawiono z pseudonimami i autentycznymi ofertami. Tę część katalogu uzupełniają też wypowiedzi-zwierzenia kobiet zajmujących się nierządem. Ich historie pokazują, że prostytucja nie jest zjawiskiem jednowymiarowym, a społeczne wyobrażenia na jej temat często odbiegają od prawdy.

Druga część katalogu (biała) to naukowy opis zjawiska prostytucji. Mowa w niej m.in. o wpływie patriarchatu na seksualność kobiet, psychologicznych aspektach nierządu, a także o stygmatyzacji społecznej i dyskusji na temat legalizacji procederu. W tej części Iwona Demko pisze także o roli edukacji seksualnej. Autorka zamieszcza też dwa wywiady z osobami pracującymi w organizacjach udzielających wsparcia kobietom. Rozmawia z Joanną Leśniak z berlińskiego stowarzyszenia Hydra i Joanną Garnier z fundacji La Strada.

Wywiad z Iwoną Demko zamieścimy w środowym (11 marca) numerze „Tygodnika Regionalnego Konkrety”.

Katarzyna Gudzyk

galeria_anioły2015 (10).jpg
galeria_anioły2015 (5).jpg
galeria_anioły2015 (6).jpg
galeria_anioły2015 (8).jpg